Skip to content

697 Vincent Pl.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Feb 28, 1994

Property Information

Block189.03
Lot10.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page37.2

Building Details

Building Class47
Description1.5S-V-CC-BG-3U
Dwellings3
ZoningR-50
Sq Footage2,544
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
36%
Improvement Value:$219,000
64%
Total Assessment$340,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,258+0.2%
2024$10,237+1.1%
2023$10,129+0.0%
2022$10,125-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$157,000

To:

Sq Ft2,544DeedBook 4134, Page 683

Property Built

Built

Year Built: 1919