Skip to content

496 Mc Keon St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
May 8, 2024

Property Information

Block189.03
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page37.2

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-CL-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,301
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,500
44%
Improvement Value:$133,000
56%
Total Assessment$238,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,683+0.2%
2024$6,669+10.0%
2023$6,065+0.0%
2022$6,063-0.4%
Property History
Sales3Foreclosures1

Foreclosure Case F-003295-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Mortgage Date98/96/1274

Property Sale

Sale
$465,000

To:

DeedBook 19472, Page 311

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,224DeedBook 18244, Page 1177Recorded1/21/2021

Property Sale

SaleMulti
$115,000

To:

DeedBook 6186, Page 736

Property Built

Built

Year Built: 1929