Skip to content

490 Florida Grove Rd.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 2025

Property Information

Block189.04
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page37.2

Building Details

Building Class17
Description1.5SV1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,451
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,800
42%
Improvement Value:$170,200
58%
Total Assessment$293,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,840+1.1%
2024$8,741+1.1%
2023$8,648+0.0%
2022$8,645+22.3%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$150,000

From:

To:

DeedBook 6933, Page 219Recorded2/2/2017

Property Sale

SaleMulti
$79,000

From:

To:

DeedBook 6864, Page 790Recorded9/13/2016

Property Sale

SaleMulti
$105,000

To:

DeedBook 4278, Page 320

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 3864, Page 496

Property Built

Built

Year Built: 1949