Skip to content

139 Madison Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2023

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Aug 7, 2023

Property Information

Block18
Lot35.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description2S-V-CL-AG-1U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,528
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,600
28%
Improvement Value:$215,700
72%
Total Assessment$299,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,030+0.2%
2024$9,012+195.7%
2023$3,048+0.0%
2022$3,046-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

DeedBook 19278, Page 945

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$110,000

To:

DeedBook 17912, Page 1141Recorded6/17/2020

Property Sale

Sale
$110,000

To:

DeedBook 5519, Page 750

Property Sale

Sale
$60,000

To:

DeedBook 5253, Page 684