Skip to content

136 First St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1890

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Nov 22, 2025

Property Information

Block18
Lot43.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,200
39%
Improvement Value:$141,200
61%
Total Assessment$231,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,981+0.2%
2024$6,967+1.1%
2023$6,893+0.0%
2022$6,891-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

DeedBook 19917, Page 1356

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,508DeedBook 6831, Page 668

Property Sale

Sale
$125,100

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 6799, Page 522Recorded3/18/2016

Property Sale

SaleMulti
$205,000

To:

DeedBook 5454, Page 662

Property Built

Built

Year Built: 1890