Skip to content

576 Hazel Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1942

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Apr 23, 2019

Property Information

Block190.02
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page37.1

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,999
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
38%
Improvement Value:$203,600
62%
Total Assessment$326,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,854+0.2%
2024$9,834+1.1%
2023$9,729+0.0%
2022$9,726-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,999DeedBook 17485, Page 867

Property Sale

Sale
$342,000

From:

To:

Sq Ft1,999DeedBook 7003, Page 713Recorded7/3/2017

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 5274, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1942