Skip to content

537 Hazel Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1964

Last Sale Price
$139,999
Last Sale Date
Jul 30, 1987

Property Information

Block190.04
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page37.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,572
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,400
39%
Improvement Value:$184,100
61%
Total Assessment$302,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,876+0.2%
2024$8,858+1.1%
2023$8,761+0.0%
2022$8,758-3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$139,999

To:

Sq Ft1,572DeedBook 3637, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1964