Skip to content

539 Mc Keon St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1957

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 13, 1998

Property Information

Block190.05
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page37.1

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,480
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,000
46%
Improvement Value:$145,600
54%
Total Assessment$268,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,104+0.2%
2024$8,088+1.1%
2023$8,002+0.0%
2022$7,999-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957