Skip to content

556 Hazel Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 1996

Property Information

Block190.05
Lot37
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page37.1

Building Details

Building Class17
Description1SF&B1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,332
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,000
52%
Improvement Value:$115,600
48%
Total Assessment$238,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,199+0.2%
2024$7,184+1.1%
2023$7,108+0.0%
2022$7,106-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1949