Skip to content

549 Colgate Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2018

Property Information

Block190.06
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page37.1

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-BG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage924
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,600
55%
Improvement Value:$99,300
45%
Total Assessment$219,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,634+0.2%
2024$6,621+1.1%
2023$6,551+0.0%
2022$6,549-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 6413, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1952