Skip to content

700 New Brunswick AvePerth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jan 23, 2004

Property Information

Block190.06
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page37.1

Building Details

Building Class47
Description2SST2G
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage2,312
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,300
34%
Improvement Value:$194,800
66%
Total Assessment$295,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,903+0.2%
2024$8,885+1.1%
2023$8,791+0.0%
2022$8,788-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft2,312DeedBook 5291, Page 752

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5189, Page 498

Property Built

Built

Year Built: 1929