Skip to content

562 Mc Keon St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1961

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jul 8, 1988

Property Information

Block190.06
Lot37
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page37.1

Building Details

Building Class17
Description1S-B-R-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,271
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,600
46%
Improvement Value:$138,900
54%
Total Assessment$259,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,829+0.2%
2024$7,814+2.8%
2023$7,599+0.0%
2022$7,597-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft1,271DeedBook 3713, Page 782

Property Built

Built

Year Built: 1961