Skip to content

564 Colgate Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1951

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Dec 7, 2015

Property Information

Block190.07
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page37.1

Building Details

Building Class17
Description1.5SB}1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,658
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,200
39%
Improvement Value:$186,400
61%
Total Assessment$305,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,220+0.2%
2024$9,202+1.1%
2023$9,104+0.0%
2022$9,101-0.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,846DeedBook 6769, Page 840

Property Sale

Sale
$121,000

From:

To:

Sq Ft1,658DeedBook 6669, Page 879Recorded3/13/2015

Property Sale

SaleMulti
$121,000
DeedBook 6669, Page 879

Property Sale

SaleMulti
$337,000
DeedBook 5521, Page 513

Property Sale

Sale
$261,000

From:

To:

DeedBook 5382, Page 809Recorded9/14/2004

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 3888, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 1951