Skip to content

688 New Brunswick AvePerth Amboy, NJ 08861

Built 1949

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jan 11, 2007

Property Information

Block190.07
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page37.1

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,850
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,300
44%
Improvement Value:$144,100
56%
Total Assessment$256,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,736+0.2%
2024$7,720+1.1%
2023$7,638+0.0%
2022$7,636-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,850DeedBook 5778, Page 631

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 4193, Page 544

Property Built

Built

Year Built: 1949