Skip to content

680 New Brunswick AvePerth Amboy, NJ 08861

Built 1953

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Feb 5, 2004

Property Information

Block190.07
Lot28
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page37.1

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,416
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,900
47%
Improvement Value:$140,400
53%
Total Assessment$263,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,944+0.2%
2024$7,928+1.1%
2023$7,844+0.0%
2022$7,841-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$258,000

To:

Sq Ft1,416DeedBook 5297, Page 642

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 4583, Page 880

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 3962, Page 615

Property Built

Built

Year Built: 1953