Skip to content

44 Dayna CourtPerth Amboy, NJ 08861

Built 1986

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Aug 12, 2003

Property Information

Block191
Lot2.01
QualifierC0044
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page37.3

Building Details

Building Class17
Description2S-V-TH-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage972
Acreage2.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
47%
Improvement Value:$101,500
53%
Total Assessment$191,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,778+0.2%
2024$5,766+1.1%
2023$5,705+0.0%
2022$5,703-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$168,000

To:

Sq Ft972DeedBook 5226, Page 767

Property Built

Built

Year Built: 1986