Skip to content

49 Dayna CourtPerth Amboy, NJ 08861

Built 1986

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Dec 17, 2021

Property Information

Block191
Lot2.01
QualifierC0049
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page37.3

Building Details

Building Class17
Description2S-V-TH-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage972
Acreage2.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
44%
Improvement Value:$112,300
56%
Total Assessment$202,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,103+0.2%
2024$6,091+7.5%
2023$5,666-2.1%
2022$5,786-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$289,000

To:

Sq Ft972DeedBook 18794, Page 9

Property Sale

Sale
$228,500

To:

Sq Ft972DeedBook 5566, Page 422

Property Sale

Sale
$85,500

To:

Sq Ft972DeedBook 3922, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1986