Skip to content

574 New Brunswick AvePerth Amboy, NJ 08861

Built 1945
Commercial

Last Sale Price
$316,667
Last Sale Date
Feb 20, 2007

Property Information

Block194
Lot1.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description1S RETAIL
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage978
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,200
42%
Improvement Value:$158,100
58%
Total Assessment$274,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,577+3.8%
2024$8,259+1.1%
2023$8,171+0.0%
2022$8,169-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$316,667

To:

Sq Ft978DeedBook 5799, Page 725

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 5567, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1945