Skip to content

570 New Brunswick AvePerth Amboy, NJ 08861

Built 1984
Commercial

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jul 8, 2016

Property Information

Block194
Lot2.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
DescriptionDOMINO'S PIZZA
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage2,094
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,100
39%
Improvement Value:$335,300
61%
Total Assessment$552,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,274+3.9%
2024$16,633+1.1%
2023$16,456-36.5%
2022$25,909-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft2,094DeedBook 6854, Page 520

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 6369, Page 175

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 5567, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1984