Skip to content

558 Neville St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$186,000
Last Sale Date
Jun 10, 2016

Property Information

Block196
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1.5S-A-CC-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,396
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,400
53%
Improvement Value:$97,600
47%
Total Assessment$209,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,306+0.2%
2024$6,293+1.1%
2023$6,226+0.0%
2022$6,224-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$186,000

From:

To:

Sq Ft1,396DeedBook 6839, Page 892Recorded7/11/2016

Property Built

Built

Year Built: 1929