Skip to content

497 Groom St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1939

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jul 1, 2016

Property Information

Block198
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description2SF&B1G
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,747
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
40%
Improvement Value:$160,600
60%
Total Assessment$268,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,104+0.2%
2024$8,088+1.1%
2023$8,002+0.0%
2022$7,999-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,747DeedBook 6847, Page 727Recorded8/1/2016

Property Sale

SaleMulti
$257,000

From:

To:

DeedBook 5220, Page 513Recorded8/29/2003

Property Built

Built

Year Built: 1939