Skip to content

487 Neville St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Dec 8, 2022

Property Information

Block198
Lot32
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class47
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,840
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,400
36%
Improvement Value:$174,800
64%
Total Assessment$271,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,182+0.2%
2024$8,166+4.3%
2023$7,829+0.0%
2022$7,826-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

DeedBook 19113, Page 1585

Property Built

Built

Year Built: 1929