Skip to content

53-55 Lewis St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Apr 12, 2018

Property Information

Block1
Lot14.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class47
Description2S-V-DX-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,968
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,200
44%
Improvement Value:$159,600
56%
Total Assessment$285,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,623+0.2%
2024$8,605+1.1%
2023$8,514+0.0%
2022$8,511-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,968DeedBook 17158, Page 6

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 4815, Page 501

Property Built

Built

Year Built: 1919