Skip to content

432 Barclay St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1964

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
May 18, 2020

Property Information

Block201
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF&B
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage954
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,400
49%
Improvement Value:$101,300
51%
Total Assessment$197,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,965+0.2%
2024$5,953+1.1%
2023$5,889+13.1%
2022$5,209-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

Sq Ft954DeedBook 17893, Page 1680Recorded6/2/2020

Property Sale

Sale
$86,500

To:

Sq Ft954DeedBook 4555, Page 747

Property Built

Built

Year Built: 1964