Skip to content

380 Washington St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Sep 30, 2003

Property Information

Block207
Lot14.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-B-C-DG-3U
Dwellings3
ZoningR-25
Sq Footage3,224
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,100
27%
Improvement Value:$267,800
73%
Total Assessment$364,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,560+0.2%
2024$10,539+1.1%
2023$10,427+0.0%
2022$10,423-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft3,224DeedBook 5276, Page 146

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 4286, Page 402

Property Sale

SaleMulti
$149,000
DeedBook 4084, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1919