Skip to content

465 Johnstone St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block208
Lot22.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class---
Description2.5S
Dwellings---
ZoningR-25
Sq Footage1,731
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,400
35%
Improvement Value:$169,800
65%
Total Assessment$261,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,880+0.2%
2024$7,865+1.1%
2023$7,781+0.0%
2022$7,781
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$319,000

To:

DeedBook 17785, Page 1035

Property Built

Built

Year Built: 1929