Skip to content

460 Amboy Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jul 25, 2016

Property Information

Block208
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SB, RETAIL
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage1,375
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,700
40%
Improvement Value:$189,300
60%
Total Assessment$313,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,788+3.9%
2024$9,424+1.1%
2023$9,324+0.0%
2022$9,321-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,375DeedBook 6923, Page 462Recorded1/19/2017

Property Built

Built

Year Built: 1920