Skip to content

500 Amboy Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Nov 24, 2020

Property Information

Block209
Lot3.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2.5S-V-SD-1U
Dwellings1
ZoningC-1
Sq Footage1,022
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,400
44%
Improvement Value:$88,800
56%
Total Assessment$157,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,743+0.2%
2024$4,733+1.1%
2023$4,683+31.4%
2022$3,565-0.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$229,000

To:

Sq Ft1,022DeedBook 18161, Page 397

Property Sale

Sale
$98,900

From:

To:

Sq Ft944DeedBook 7055, Page 685Recorded10/13/2017

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5684, Page 658

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4883, Page 107

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 3851, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1929