Skip to content

530 Jacques St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1914

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Apr 29, 2020

Property Information

Block211
Lot4.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,564
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,400
37%
Improvement Value:$145,100
63%
Total Assessment$229,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,924+0.2%
2024$6,910+1.1%
2023$6,837+3.2%
2022$6,626-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000

To:

DeedBook 17878, Page 706

Property Sale

Sale
$185,000

To:

DeedBook 6965, Page 756

Property Built

Built

Year Built: 1914