Skip to content

314 Neville St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Feb 24, 2018

Property Information

Block212
Lot7.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,332
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
44%
Improvement Value:$111,100
56%
Total Assessment$196,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,940+0.2%
2024$5,929+1.1%
2023$5,866+0.0%
2022$5,864-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,332DeedBook 17156, Page 287

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4065, Page 595

Property Built

Built

Year Built: 1909