Skip to content

258-272 Lawrie St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2000
Public Property

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Mar 4, 1998

Property Information

Block214
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description18 UNITS 9BLDGS
Dwellings---
ZoningR-25
Sq Footage29,478
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,196,600
55%
Improvement Value:$963,400
45%
Total Assessment$2,160,000

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft29,478DeedBook 4483, Page 37Recorded3/5/1998