Skip to content

503 Penn St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 7, 2064

Property Information

Block215
Lot26.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-A-R-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,123
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,200
45%
Improvement Value:$120,100
55%
Total Assessment$217,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,306+0.2%
2024$6,293+5.3%
2023$5,973+0.0%
2022$5,971-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 2457, Page 797

Property Built

Built

Year Built: 1958