Skip to content

451 Division St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
Nov 17, 2006

Property Information

Block225
Lot10.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,680
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,400
36%
Improvement Value:$133,700
64%
Total Assessment$210,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,339+0.2%
2024$6,326+1.1%
2023$6,259+0.0%
2022$6,257-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$287,000

To:

Sq Ft1,680DeedBook 5756, Page 668

Property Sale

Sale
$68,900
DeedBook 3956, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1919