Skip to content

453 Division St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Apr 7, 2016

Property Information

Block225
Lot10.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,212
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
48%
Improvement Value:$81,900
52%
Total Assessment$158,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,776+0.2%
2024$4,766+1.1%
2023$4,716+0.0%
2022$4,714-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft1,212DeedBook 6814, Page 796

Property Built

Built

Year Built: 1919