Skip to content

94 Washington St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jul 13, 1999

Property Information

Block231
Lot3.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-V-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,334
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,600
26%
Improvement Value:$227,400
74%
Total Assessment$308,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,292+3.6%
2024$8,970+1.1%
2023$8,874+0.0%
2022$8,871-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft2,334DeedBook 4665, Page 858

Property Built

Built

Year Built: 1899