Skip to content

416 High St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Mar 1, 2010

Property Information

Block235
Lot1.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningS-2A
Sq Footage1,864
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,400
36%
Improvement Value:$145,300
64%
Total Assessment$227,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,870+0.2%
2024$6,856+1.1%
2023$6,783+0.0%
2022$6,781-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft1,864DeedBook 6138, Page 501

Property Sale

Sale
$49,602
DeedBook 5178, Page 452

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 4709, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1909