Skip to content

147 High StreetPerth Amboy, NJ 08861

Built 2022

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
Jan 13, 2023

Property Information

Block23
Lot15.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2S-V-C-AG/DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,800
31%
Improvement Value:$401,200
69%
Total Assessment$578,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,438+0.2%
2024$17,404+209.3%
2023$5,627+0.0%
2022$5,625-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$765,000

To:

DeedBook 19129, Page 1546

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$190,000

To:

DeedBook 18274, Page 1982Recorded2/8/2021

Property Sale

Sale
$550,000

To:

DeedBook 5354, Page 868

Property Sale

Sale
$261,000

To:

DeedBook 4372, Page 897