Skip to content

493 State St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2009

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Feb 3, 2005

Property Information

Block249
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningC-1
Sq Footage2,432
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
46%
Improvement Value:$185,000
54%
Total Assessment$340,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,258+0.2%
2024$10,237+1.1%
2023$10,129+0.0%
2022$10,125-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$112,000

From:

To:

Sq Ft2,432DeedBook 5626, Page 517Recorded2/6/2006

Property Sale

Sale
$194,000

From:

To:

DeedBook 4922, Page 138Recorded6/28/2001

Property Sale

Sale
$119,000

From:

To:

DeedBook 4053, Page 261Recorded4/13/1993