Skip to content

188 William St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
May 19, 2025

Property Information

Block252
Lot2.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-CL-DG-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,872
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,000
32%
Improvement Value:$197,600
68%
Total Assessment$290,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,090+0.2%
2024$7,076+1.1%
2023$7,001+0.0%
2022$6,998-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

To:

DeedBook 19762, Page 1352

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 6752, Page 773Recorded11/13/2015

Property Built

Built

Year Built: 1929