Skip to content

171 Hall Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Oct 26, 2015

Property Information

Block256
Lot21.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SB, 1RET/1APT
Dwellings---
ZoningR-25
Sq Footage2,000
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
55%
Improvement Value:$99,600
45%
Total Assessment$219,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,867+3.9%
2024$6,612+1.1%
2023$6,542+0.0%
2022$6,540-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft2,000DeedBook 6755, Page 318

Property Sale

SaleMulti
$47,000
DeedBook 4048, Page 403

Property Built

Built

Year Built: 1910