Skip to content

165 Rector St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jan 6, 2020

Property Information

Block25
Lot11.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,424
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,200
44%
Improvement Value:$182,400
56%
Total Assessment$328,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,914+0.2%
2024$9,894+1.1%
2023$9,789+5.5%
2022$9,279-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000

To:

DeedBook 17765, Page 149

Property Sale

Sale
$291,000

From:

To:

Sq Ft1,884DeedBook 17124, Page 885Recorded3/27/2018

Property Built

Built

Year Built: 1899