Skip to content

174 High St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899

Last Sale Date
Feb 20, 2018

Property Information

Block25
Lot27.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,800
55%
Improvement Value:$144,200
45%
Total Assessment$317,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,564+0.2%
2024$9,545+1.1%
2023$9,443+0.0%
2022$9,440-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1899