Skip to content

587 Penn St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2011

Last Sale Price
$266,500
Last Sale Date
Sep 30, 2021

Property Information

Block265
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-B-CL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,700
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,400
34%
Improvement Value:$180,800
66%
Total Assessment$272,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,212+0.2%
2024$8,196+1.1%
2023$8,109+0.0%
2022$8,106-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$266,500

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 18677, Page 993Recorded10/19/2021

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$47,500

To:

DeedBook 6036, Page 647

Property Sale

Sale
$98,000

To:

DeedBook 5055, Page 360