Skip to content

326 Sutton St/551 JohnstPerth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Dec 28, 2023

Property Information

Block267
Lot10.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-3U & 2S1U
Dwellings3
ZoningR-25
Sq Footage2,016
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,600
23%
Improvement Value:$282,600
77%
Total Assessment$369,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,139+22.3%
2024$9,105+1.1%
2023$9,009+0.0%
2022$9,005-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

DeedBook 19380, Page 1793

Property Built

Built

Year Built: 1929