Skip to content

115-119 Water St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1890

Last Sale Price
$356,250
Last Sale Date
May 18, 2016

Property Information

Block26
Lot4.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class47
Description2.5S-AL-C-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,811
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,200
56%
Improvement Value:$179,400
44%
Total Assessment$407,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,297+0.2%
2024$12,273+1.1%
2023$12,142+4.2%
2022$11,650-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$356,250

To:

Sq Ft3,735DeedBook 6828, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1890