Skip to content

371 Hall Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$266,000
Last Sale Date
Nov 14, 2017

Property Information

Block270
Lot25.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-CL-3U-DG
Dwellings3
ZoningR-25
Sq Footage2,352
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,200
30%
Improvement Value:$226,100
70%
Total Assessment$323,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,754+0.2%
2024$9,735+3.1%
2023$9,443+0.0%
2022$9,440-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$266,000

From:

To:

Sq Ft2,352DeedBook 17041, Page 838Recorded12/21/2017

Property Built

Built

Year Built: 1929