Skip to content

564 Amboy Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 16, 2022

Property Information

Block272
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningC-1
Sq Footage1,780
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,800
33%
Improvement Value:$165,700
67%
Total Assessment$246,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,437+0.2%
2024$7,422+1.1%
2023$7,343+0.0%
2022$7,341-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929