Skip to content

558 Amboy Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$66,005
Last Sale Date
May 24, 2022

Property Information

Block272
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningC-1
Sq Footage1,554
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
41%
Improvement Value:$117,500
59%
Total Assessment$198,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,989+0.2%
2024$5,977+1.1%
2023$5,913+0.0%
2022$5,911-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$159,000

From:

To:

DeedBook 5316, Page 779Recorded5/12/2004

Property Built

Built

Year Built: 1929