Skip to content

552 Amboy Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 19, 2003

Property Information

Block272
Lot29
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningC-1
Sq Footage1,240
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,800
42%
Improvement Value:$108,800
58%
Total Assessment$187,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,660+0.2%
2024$5,649+1.1%
2023$5,589+0.0%
2022$5,587-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,240DeedBook 5207, Page 168Recorded7/17/2003

Property Sale

Sale
$147,000

From:

To:

DeedBook 4951, Page 287Recorded9/6/2001

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 4257, Page 110Recorded8/2/1995

Property Sale

Sale
$82,000

From:

To:

DeedBook 4145, Page 883Recorded5/3/1994

Property Built

Built

Year Built: 1929