Skip to content

422 Brace Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jan 6, 2005

Property Information

Block274
Lot8.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,555
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,400
48%
Improvement Value:$98,200
52%
Total Assessment$188,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,690+0.2%
2024$5,679+1.1%
2023$5,618+0.0%
2022$5,617-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,555DeedBook 5441, Page 876

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5341, Page 442

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4973, Page 244

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4328, Page 362

Property Built

Built

Year Built: 1919